The Residents’ Freak Show Live / Obludárium
Světová premiéra 1. listopadu 1995 v Divadle Archa
Režie:The Residents
Hudba: The Residents
Scénář: The Residents
Scéna, kostýmy, loutky: Ronald M. Davis
Hudební arnažmá: Miroslav Wanek
Světelný design: Chris McGregor
Zvukový design: Tony Janssen
Vokalistka: Laurie Amat
Stage Manager: Richard Němec
Asistent režie: Jana Svobodová
Produkce projektu: Kateřina Kohut
Představení by se neuskutečnilo bez Homera Flynna a Hardyho Foxe z The Cryptic Corporation.
Obsazení:
Herci
Tex: Wayne Doba
Wanda: Andrea Nováková
Herman: Vladimír Gut
Benny: Miroslav Matyáš
Zpěváci
Laurie Amat
Andrea Jurčová
Iva Nachtmannová
Hudebníci
Dirigent: Miroslav Wanek
Klávesové nástroje: František Svačina
Basová kytara: Kamil Krůta
Violoncello: Lenka Kavalová
Tenor saxofon: Jindřich Dolanský
Kytara: Romek Hanzlík
Bicí: Hynek Schneider
Klávesové nástroje: Vladimír Helebrant
Zvláštní poděkování:
Guido Randzio
Karin Wittich (EuroRalph)
Leigh Barbier
Představení se uskutečnilo za podpory The Trust for Mutual Understanding, New York, programu Parallel / Intersection for the Arts, San Francisco a Československé obchodní banky, a.s.
Poděkování sponzorům: Československá obchodní banka, a.s., Rencar Praha a.s., Active Travel, FAN, Rock & Pop, Radio 1, Mediaport, KLM, CUE, obchodní dům Kotva.
Na jaře roku 1993 jsem se ocitl na sanfranciské Folsom Street. Vstoupil jsem do dvou velkých místností zavalených bizarními rekvizitami, hudebními nástroji a počítači. Byl to výtvarný ateliér? Bylo to hudební studio či počítačové pracoviště? Dodnes nevím. Byl jsem si však jist, že stojím uprostřed věcí, které důvěrně znám. Rekvizity od dob Third Reich'n'Roll po kubistické masky Cube-E ležely na hromadách tak, jak právě dorazily z výstavy v newyorkské Kitchen. Na obrazovkách počítačů blikala první verze interaktivní Freak Show. Uvěřil jsem, že jsem ve studiu The Residents.
Dva měsíce poté se The Residents zjevili tajně v Praze. Naše divadlo nebylo nic jiného než jedna velká stavební jáma. The Residents prostudovali plány... a uvěřili, že divadlo postavíme. Tehdy se zrodila myšlenka představení pro Archu.
Dva roky pečlivých příprav. Diskuse o tématu, práce na scénáři, nová hudba a její instrumentace, výběr spolupracovníků, stavba dekorací a vlastní zkoušky představení, to vše představovalo složitou operaci, která zaměstnávala pošty, telefonní linky a letecká spojení kroužící sem a tam přes půl zeměkoule. Dnes toto úsilí přináší své ovoce.
The Residents vytvořili pro Prahu své Obludárium - The Freak Show, podivně groteskní obraz úpadku šoubyznysu. Inspirovali se americkou tradicí vystavovat v cirkuse anomálie lidského vývoje, lidi, jimž příroda nedopřála vypadat tak, jak diktují obecné normy. Laskavost a líbivost nejsou The Residents vlastní. Vysoká stylizace, krutá imaginace, vztah oscilující mezi láskou a nenávistí, to jsou charakteristické znaky jejich tvorby.
Snad právě nekompromisnost The Residents a jejich smysl pro drsný humor způsobily, že jsou v Čechách tak populární. Praha si zvolila The Residents daleko dříve, než si oni zvolili Prahu.
Záhadná čtveřice tedy nevstoupila na neznámou půdu. I zde však její členové dodržují přísné zásady konspirace. "Jakou máte záruku, že to jsou právě oni?" ptal se náš právník. Odpověď je velmi jednoduchá. Něco takového by nemohl vytvořit nikdo jiný než právě The Residents.
Ondřej Hrab