Philippe Genty: Ne m´oublie pas / Nezapomeň na mě (program představení)
Philippe Genty: Ne m´oublie (Mladý svět, 9. 3. 1995)

Fotografie z představení





Divadlo Archa a Francouzský institut uvádějí

Philippe Genty: Ne m´oublie pas / Nezapomeň na mě

24. března 1995 v Divadle Archa

Autor a režisér: Philippe Genty
Choreografie a režie: Mary Underwood
Původní hudba: René Aubry
Světelné efekty: Eric Wurtz
Kostýmy: Charline Bauce
Hrají: Nathalie Decrette, Francisco Denis, Laurent Fraunie, Nicolas Gousseff, Sean Myatt
Tančí: Catherine Martin, Mireille Favre-Bulle

Společnost Philippa Gentyho vznikla před třiceti lety z originálního nápadu financovat cestu kolem světa v citroence 2 CV divadelními představeními ve všech pěti světadílech. Od roku 1975 společnost uvedla několik představení. Účastnila se mnoha festivalů a její zájezdy obsáhly celou zeměkouli.


Philippe Genty: Sen kouzla a scény
Rádi bychom tu podívanou popsali, vylíčili velkými slovy, ale Gentyho divadlo převést do slov nelze. Jeho divadlo se bez nich obejde, takže se nedá na slova redukovat. Působí přímo na imaginaci diváků všech zemí, v nichž Gentyho ansámbl vystupuje. Po "Désirs Parade", po "Dérives" přichází "Ne m´oublie pas", nová metamorfóza tohoto jedinečného divadla svého druhu, jež nelze nijak zařadit, s ničím srovnávat.
          Představení se vrací k oblíbeným tématům Philippa Gentyho: k paměti, k běhu života, k údobím zasvěcování. Na scéně se prolínají tři vzpomínkové roviny jedné a téže ženy (dítěte, dívky a dospělé ženy). Živoucí element vystupuje spolu s inertním, herci, kteří jsou současně klauny, akrobaty a manipulátory, spývají se svými loutkovými dvojníky. Sen, magie, krutost i něha vystupují ze všech koutů scény, kde neplatí žádné konvence. Vzpomínky se vysypaly z krabice a unášejí uchváceného diváka v proudu snů, hudby a obrazů. Hudba, která ze smíchu přechází k slzám v zápalu hry, na kterou hledíme nevěřícím zrakem, doprovází tanečníky - čaroděje, jejichž mistrovství je překvapující. Máme pocit, že mizíme v bezedné hlubině iluze jako Alenka. Ano, Alenka v říši divů.
          "Vytvořit obraz, to mě fascinuje nejvíc," říká o sobě Philippe Genty. "Obraz dává možnost nabídnout několik významů najednou. Básnická síla obrazu je mimořádná."Takový je svět Phillipa Gentyho: království fantazie a fantasmagorie.


Představení se uskutečnilo za podpory AFAA.






Philippe Genty: Ne m´oublie

Francouzský soubor Philippa Gentyho způsobil v Praze bezděčně bouři. Ti, kteří měli šanci vidět beznadějně vyprodané představení Ne m´oublie pas (Nezapomeň na mne) o ničem jiném nehovoří, ti, kteří se na představení nedostali, žehrají na špatný odhad organizátorů a se skepsí přijímají slib vedení divadla Archa, že na ně určitě dojde někdy příště.
          Čím to sedmičlenný soubor francouzského loutkáře Philippa Gentyho, který se pro svou inscenaci spojil s choreografkou Mary Underwoodovou, vlastně divák strhl k tak ohlušujícímu závěrečnému potlesku? Zcela jistě plejádou nápadů a obrazů plných nostalgie a zvláštní neopakovatelné krásy. Ale hlavně měním, s jakým se tvůrcům podařilo pospojovat zdánlivě jednoduché a banální situace i divadelní riky (některé jsou dokonce známými varietními kousky, jiné mají obdobu v jarmarečních atrakcích) v nečekané jevištní metafory, umocněné výsostně profesionálním provedením. Každý, kdo inscenaci viděl, si vykládá její "příběh" složený z jednotlivých epizod jinak. Pro někoho to může být několik podob vztahu mezi mužem a ženou, pro jiného dětství, dospívání a zrání trojjediné ženské postavy, ale také marný tanec smrti lidstva, ples upírů, vzpomínka na úzkosti dětství. Vrcholem inscenace je výstup dívky s bílým šálem, který se v jejich rukou proměňuje ve vějíř, lasturu, obrovskou sukni či motýlí křídla. To vše za jemného svistu hedvábí v prostoru. Genty okouzlil diváky prostotou, či spíše rafinovanou prostorou a dokonalým řemeslem. Název jeho představení je poselstvím neméně rafinovaným. Na Gentyho inscenaci se prostě zapomenout nedá.

Nina Malíková, Mladý svět, 9. 3. 1995