Spot v podání Tomáše Hanáka ke stažení (351 kB)
Fotografie z plesu 2001
Další plesy v Divadle Archa
Ples Divadla Archa a týdeníku Respekt

sobota 6. dubna 20.00
Hraje: MTO Universal
Scéna: David Černý


Kresba: Pavel Reisenauer
Grafika: >o< Mowshe

Ples Divadla Archa a týdeníku Respekt se již stal stálicí na plesovém nebi, a dá se říci, že tato stálice se každý rok mění v kometu, která svojí září osvítí a rozvíří poklidné vody společenského dění nejen v Praze, ale i celé galaxii. Ačkoliv za "plesový" měsíc bývá označován leden, začátek dubna se svým teplejším podnebím pro ples zdá být ideální příležitostí. Lidé strženi nakažlivým rytmem mohou vytancovat do ulic mezi spoluobčany, aniž by se zdržovali převlékáním do těžkých zimích kabátů a límců z pravých lišek.

Po nadšených ohlasech z loňského roku organizátoři opět přinášejí hudebně performační těleso MTO Universal známé svými protagonisty z řad předních pražských umělců: výtvarníci Zdeněk Lhotský, František Skála, Aleš Najbrt, herečky Lenka Vychodilová a Tomáš Hanák, virtuosi Jiří Podzimek a další. Výběr toho nejlepšího z nejstrašlivějších skladeb naší poválečné historie s důrazem na 70. a 80. léta s jistotou rozpálí přítomné k celonočnímu tanečnímu reji (či poslechu). Někdy po 2. hodině noční si pódium pro sebe urve nejmenovaný DJ, který bude pokračovat ve vrhání vln taneční energie až do ranních hodin, kdy se vydávají do ulic první tramvaje unášející dělníky do továren a opilce z barů. Nebude chybět ani tombola, ve které předplatné Respektu a volné vstupenky do Divadla Archa jsou pouhou třešničkou, ne-li svíčičkou, na dortu. Kdo to loni zažil, jistě ví, o čem je řeč. Kdo ne, má šanci to zkusit tento rok.

MTO Universal (Malý taneční orchestr) patří již bezmála dvacet let k našim předním hudebním tělesům a pouze jeho diskriminace v období komunistické hrůzovlády způsobila, že se na výsluní popularity vyhřívali Hybš, Vlach nebo Kmoch. Zloba, závist, zášť, strach a svár = důvody, proč brány vysloužených Bratislavských lyr a Děčínských kotev zůstávaly pro MTO uzamčené. Soubor se proto uchyluje do poloilegality, kde si své oficiální zneuznání kompenzuje kopírováním nových úspěšnějších kolegů: jak skupin (Kroky F. Janečka, Kamélie, Katapult), tak jednotlivých superhvězd televizní obrazovky (Pavel Liška, Hanička Zagorová, Drupi, Dušan Grůň, atd.) Repertoár ovšem dodnes doplňují liboví Elvis Presley a Frank Sinatra a lidoví Promovaní inženýři od Plavců. Po listopadu 1989 vycítí MTO svoji životní šanci a na Silvestrovském plese OF se celý orchestr vyfotografuje s Václavem Havlem! Následují první velké koncerty, nahrávky, letenky, hotely, rozhovory. Koncertní šňůru po bývalé NDR, jejíž výtěžek je věnován na novou samorostovou bicí soupravu Františka Skály, navštíví 60 000 nadšených posluchačů, v Alma-Atě si s MTO zazpívá Alla Pugačeva a Bruno O Ya, ve Varně zase bulharská legenda Biser Kirov. Během koncertů zemřelo dosud celkem 18 posluchačů. Z novějších skladeb jmenujme alespoň "Nádherný rój" Daniela Hůrky či nejohavnější z volebních hymen "Když mi dáš pas" z dílny ODS.

Na závěr je dobré dodat, že ačkoliv je ples společenskou událostí na nejvyšší úrovni, tradiční plesové šaty nejsou podmínkou.Mediální partneři: