Divadlo Tabula Rasa - premiéra představení Hodná Anna
Tisková zpráva ze dne 11. října 2000 (Hodná Anna)

V rámci Studia Divadla Archa je na 17. a 18. října 2000 připravena do Divadla Archa premiéra představení souboru Divadlo Tabula Rasa s názvem Hodná Anna; představení pro čtyři herečky a hudebníka na motivy textů Gertrudy Steinové.
          Inspirací pro tento projekt byla povídka Gertrudy Steinové "Hodná Anna". Jde o příběh obětavé ženy, která do poslední kapky sil slouží líným a nepotřebným lidem. Umírá opuštěná a stará. Gertrude Steinová je jednou z nejvýznamnějších a stále nedoceněných postav světové literatury. U nás je spíše známa pro své přátelství s Hemingwayem, Picassem, T. S. Eliotem a dalšími velikány světového umění. Její vlastní tvorba je u nás prakticky neznámá.
          Literární experimentátorka Gertrude Steinová bořila ve svém díle hluboko zažité představy o stavbě věty. Rytmus a melodie textu jsou pro ni stejně důležité jako syntax. Podařilo se jí tak vytvářet zcela neobvyklé obrazy, které jsou potenciálně i obrazy divadelními.
          Představení nechce definovat ženský svět v konfrontaci se světem mužským a zabývat se otázkou emancipace. Jeho tématem je vnitřní svět ženy na pozadí běžné denní rutiny. Představení bychom mohli nazvat kuchyňskou symfonií.
          Kuchyně je pro každou ženu místem každodenních rituálů. Umývání nádobí asi není pro nikoho oblíbenou činností, přesto se právě oplachování talířů může proměnit v rajskou hudbu a tekoucí voda připomene zurčení vodopádů a volání dálek. Všichni určitě zažili situaci, kdy vytírání podlahy se proměnilo v nespoutanou agresi, a kdy žehlení se stalo ostentativní demonstrací moci.

Inscenační tým projektu tvoří Jana Svobodová - režie a dramaturgická koncepce, Petr Nikl - scéna a kostýmy, Jaroslav Kořán - hudba a zvukový design, Michal Zborník -světelný design, Nina Rutová - dramaturgická spolupráce, Pavla Niklová a Jana Svobodová - překlady textů. Hrají: Dana Poláková, Eva Pospíšilová, Hana Schmidtmajerová, Lenka Vychodilová a Jaroslav Kořán.

Projekt se uskutečňuje za podpory Ministerstva kultury ČR a Magistrátu hlavního města Prahy.