Cirkus Cirkör & URGA
Tisková zpráva ze dne 26. března 2001

Švédský novodobý cirkus!

4. a 5. dubna 2001 ve 20.00 hodin v Divadle Archa

Nejen Francie se stala domovem novodobého cirkusu. O tom, že se úspěšně rozvíjí i ve Švédsku, svědčí soubor Cirkus Cirkör, který přijíždí do Prahy na dva dubnové večery.
          Představení Cirkusu Cirkör je pozoruhodnou směsicí vystoupení akrobatů, provazochodců, vzdušných akrobatů, klaunů, mimů, kouzelníka, žongléra, hadího muže a tajemné postavy, která umí udělat nemožné možným. Herci jsou zavřeni v balóně, balancují na laně, boxují v ringu nebo zápolí se skokanskou tyčí. To vše za doprovodu divoké hudby skupiny URGA spojující rock, ska, reggae, lidovou hudbu, dub a punk. Dohromady s cirkusovými umělci se URGA podílí na představení plném kouzel, akce a humoru.
          Představení režíroval Lars Rudolfsson, jeden z nejvýznamnějších švédských divadelních režisérů. Představení mělo premiéru v březnu 2000 ve Stockholmu a vyvolalo bouřlivé nadšení u publika i v tisku. Složení souboru je opravdu mezinárodní: umělci pocházejí z Finska, Francie, Švédska, Mongolska, Kanady a USA.
          Cirkus Cirkör byl založen v roce 1995 s cílem propojit divadlo a tradiční cirkus, využít všechny prostředky, které tyto dvě formy uměleckého projevu přinášejí. Za dobu své existence se stal centrem pro všechny skandinávské cirkusové umělce a příznivce tohoto divadelního žánru, "pro něž je jedinou hranicí nebe". Cirkör se inspiruje představeními jiných cirkusových souborů, jako Cirque du Soleil a Cirque Plume, ale i pouličním divadlem, tancem, filmem, hudbou a každodenním životem. Žánr novodobého cirkusu má kořeny v tradičním cirkuse, ale rozpíná se za hranice cirkusového šapitó. Nepotřebuje jako svůj prostředek drezuru zvířat, staví na úctyhodných výkonech herců, akrobatů a klaunů, kteří se dokáží proměnit, v cokoliv chcete.

Režie: Lars Rudolfsson
Produkce: Cirkus Cirkör a Orionteatern
Scéna: Lars Kleen
Hudba: URGA
Kostýmy: Kersti Vitali
Světla: Anders Rosenqvist
Masky: Tuija Valén
Účinkují: Siri Hamari, Wäinö Hamari, Minh-Tam Kaplan, Niklas Lindgren, Ganbat Renchindorj, Marie-Andrée Robitaille, Molly Saudek, Andreas Skjönberg, Jan Unestam, Jacob Westin.

Představení podpořila švédská vláda a je jedním z kulturních projektů v rámci švédského předsednictví EU v první polovině roku 2001 (1. 1. - 30. 6. 2001). Cirkus Cirkör se svým představením kromě Prahy hostuje i v Budapešti a v několika hlavních městech zemí EU (Kodaň, Brusel, Vídeň). Kulturní projekty, které vznikají v rámci předsednictví Švédska, mají za cíl podpořit povědomí o evropské spolupráci a o samotné předsednické zemi. Kromé švédské vlády představení podpořil i Švédský institut.

www.cirkor.nu

Fotografie k představení ve velmi dobré kvalitě ke stažení na www stránce:

www.pressbild.com/cirkus_c/trix/trix_bilder.html

Je možné použít fotografie č. 1, 6, 7, 8 se jménem autora.