Koncert John Cale Sólo 19. června v Divadle Archa se blíží - již je znám základ jeho programu
Tisková zpráva ze dne 15. června 2001

Praha - České publikum bude mít opět po třech letech vzácnou příležitost přivítat legendu světové rockové hudby. John Cale se představí ve své komorní podobě - pouze s klavírem a kytarou.

Na co se diváci určitě mohou těšit, jsou nové skladby, které v České republice ještě nezazněly: např. "Sold Motel", "Things To Do In Denver When You're Dead" nebo "Over Her Head". Koncert by však nebyl kompletní bez jeho klasických skladeb jako "Leaving It Up To You", "Hallelujah", "Ship Of Fools", "Dying On the Vine" nebo "Heartbreak Hotel" od Elvise Presleyho v jedinečné Caleově úpravě. Večer tak bude skýtat zajímavá překvapení.

John Cale se narodil v roce 1942 v městečku Garnant ve Walesu. Coby zázračné dítě hrál na violu, v osmi letech skládal, v místním kostele hrál na varhany. To pro něho byla průprava pro další studium hudby v Londýně. Tam také získal stipendium na americkou univerzitu Berkshire School of Music, kde se setkal s Terrym Rileyem, Iannisem Xenakisem, La Monte Youngem a Johnem Cagem, jehož experimetny ovlivnily i Caleovu absolventskou kompozici pro preparované piano a stůl, který v polovině skladby s řevem zdemoloval sekerou.
Do dějin hudby se zapsal jako spoluzakladatel a baskytarista skupiny The Velvet Underground, kterou založil společně s Lou Reedem v roce 1965. Poté vynikl i jako producent řady alb (Patti Smith, Iggy Pop, Nico a další).
          Od 70. let vydává Cale sólové desky, z nichž je každá určitým způsobem překvapující, žánrově různorodá. S Terry Rileyem natočil minimalistickou Church of Anthrax (1971), námluvy s klasickou hudbou nalezneme na albech Paris 1919 (1973) nebo na Words for the Dying (1989), které Cale nahrál v produkci Briana Ena s Lenigradským symfonickým orchestrem. Tvrdší rockovou polohu Caleovy tvorby reprezentují desky Fear (1974) nebo živá Cale Comes Alive (1984). Autorsky se podílel na společném albu se svým věčným rivalem Lou Reedem Songs For Drella (1990) - věnovaném Andymu Warholovi, s Brianem Enem si vyzkoušel pop na Wrong Way Up (1990).
          John Cale je kmotrem pražského Divadla Archa. V červnu 1994 pro něj spolu s japonským tanečníkem Minem Tanakou vytvořil velmi originální otevírací ceremonii. V České republice John Cale koncertoval naposledy v roce 1998 právě v Divadle Archa.